Âşık Kedi

ISBN: 9786253691929
Sayfa: 192
Ebat: 13,5 X 19,5
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 3. Hamur
Grafiker: Hamdi Akçay
Basım Tarihi: 03.05.2024
Editör: Devrim Çakır
  
  

 

“İyi bir masal yazmak istiyorsanız benden size bir tavsiye; hemen bir kedi alın...”
Özlem Anar, Âşık Kedi’de, “Kedi olmama rağmen benim bile yapamayacağım şeyler var” diyebilecek kadar alçakgönüllü bir karakterin penceresinden insanların dünyasına bakıyor. Yazar ve eşinin “çokbilmiş” kedisi Kopil, balkonda oturmuş rüzgârın anlattığı evren masalını dinlerken annesine aşkını, babasına dair karmaşık duygularını ve insanoğlunun garipliklerini kendine özgü yöntemlerle ve referanslarla masaya yatırıyor: Ona göre, dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek her mucizevi masalda en az bir kedi bulunuyor!
Hegel adlı bir Alman filozofu, insanın düşünebildiği her şeyin mümkün olduğu bir evrende yaşadığımızı iddia etmiştir. Bir kedi konuşup masal anlatamaz, diyorsanız Hegel’in bu sözüne kulak vermenizi öneririm.
Adamın dediğine göre her şey ama her şey mümkün. Yeter ki o şeyi düşünelim. Var olmayan bir şeyi düşünemeyeceğimizi söyleyen bu adama şükran borçluyum. Onun sayesinde birçok insanın saçma bulabileceği şeyler anlam kazanıyor. Mucizelerle dolu bir evrende miskin miskin yaşayan canlılar olmadığımızı, bizi asla hafife almamanız gerektiğini anlatmanın daha iyi bir yolunu bulamadım.