Kaplanla Yan Yana

Orijinal Adı: With the Tiger
ISBN: 9789752899117
Sayfa: 376
Ebat: 13,5 X 19,5
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 1. Hamur
Basım Tarihi: 30.09.2011
  
  

 

Hikâyemiz, Avustralya'da üst sınıfa mensup ailelerin içinde başlasa da, kolları mütemadiyen Hindistan'a uzanıyor. Anlatıcımız Will Maugham, yakın arkadaşı Elliot Templeton sayesinde onun yeğeni Isabel ve nişanlısı Larry'le tanışır. Isabel, güzel, etkileyici bir genç kadındır, ailesi onun varlıklı biriyle iyi bir evlilik yapmasını istemektedir. Oysa nişanlısı Larry, bu beklentileri boşa çıkaracak kadar farklıdır. Hindistan'a yaptığı yolculuk sonrasında doğruları değişmiş, kendisine vaat edilen hayatla ilgilenmez olmuştur. Isabel, ne kadar istese de gelecek hayalleri Larry'ninkilerle bağdaşamaz. Nişan bozulur. Larry, Hindistan'a döner, Isabel ise ailesini ve mantığını dinleyerek ülkenin en zengin işadamlarından biri olacak Gray Maturin'le evlenir. 

Aşkla, dostlukla, mutluluk arayışında seçilen yollarla, kısacası hayatla ilgili bu kitapta kendisine verilenlerle yetinmeyen, Batılı bir gencin, Doğu'nun gizemine yaptığı yolculuklara tanık olacaksınız. Doğru cevaptan çok doğru sorunun peşinde... 

Kaplanla Yan Yana, 1944'te yayımlanan W. Somerset Maugham romanı; The Razor's Edge'in bir yeniden yazımı olduğu kadar, romana bir saygı duruşu niteliği de taşıyor. Kitap, Hermann Hesse'nin eserlerinde olduğu gibi Doğu kültürü ve felsefesinin Batı'da benimsenmesi bakımından zamanının öncü eserlerinden sayılmıştı. Baranay da romanıyla, "yola" çok daha yakından bakabilmemizi sağlıyor. 

"Sabahları yarım saat başının üzerinde duran bir insan olarak, onun, her olaya başka bir açıdan bakma alışkanlığı var." 
-Ayşe Kulin