Milena & Kafka'nın Kadını

Unutulmayan Kadınlar 8
Çevirmen: Sıdıka Orhon
Orijinal Dili: Almanca
Orijinal Adı: Milena: Kafkas Freundin
ISBN: 9789752892163
Sayfa: 248
Ebat: 13,5 X 19,5
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 1. Hamur
Basım Tarihi: 03.03.2005
Hazırlayan: Tülin Er
  
  

 

"Kafka ile Milena arasındaki aşk, 1920 yılında Meran'da başladı. Bu ilişkideki ihtirası ve trajik bir biçimde bastırılmasını, Kafka'nın elde kalan mektuplarından öğrenebiliyoruz. Mektuplarda bu yetenekli yazarın Milena hakkında yazdığı her kelime eşsiz. Milena, aynen Kafka'nın gördüğü gibi bir insandı, seven bir insan. Milena için sevgi, yaşanmaya değer, yegâne hayattı. Duygularının şiddeti onu ruhsal, bedensel ve zihinsel özverilerin en büyüğünü yapma yeteneğiyle donatmıştı; derinden hissedebilmekten çekinmiyor, bunu bir utanç vesilesi saymıyordu, Sevgi onun gözünde apaçık, doğal bir şeydi. Seven kişi olarak o, karşısındakinin duygularını tahmin etmek gibi ender rastlanan bir yeteneğe sahipti ve aradan günler de geçse, yaşanan duyguları ve insanı nerelere götürdüğünü rahatlıkla tanımlayabilirdi. 'Sevmeden insan hakkında hiçbir şey bilemezsin,' demişti bir gün bana."

Hem gazeteciliği ve çevirmenliği, hem yaşamı boyunca verdiği insanlık mücadelesi, hem de ünlü yazar Franz Kafka’nın sevgilisi olması dolayısıyla tarihte önemli bir yeri vardır Milena Jesenska’nın. 

Everest Yayınları’nın “Unutulmayan Kadınlar” dizisinde yer alan Milena: Kafka’nın Kadını, bu olağanüstü yaşama mercek tutuyor. Kitabın yazarının Milena’yla toplama kampında tanışmış olması, bu yaşamöyküsünün anlatımını bir kat daha heyecanlı ve etkileyici kılıyor.