Müstear Zamanlar - 1

ISBN: 9786253690229
Sayfa: 608
Ebat: 13,5 X 19,5
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 3. Hamur
Grafiker: Kardelen Akçam
Basım Tarihi: 16.10.2023
  
  
  

 

Romancı olmaya özenmediğim için kendi adımı kullanmadım. Romancı olmaya özenseydim, hiç çekinmez, imzamı atar, böylece de bu alanda geçireceğim acemilik döneminin bana yüklediği sorumluluktan yararlanırdım. Oysa, ben, o romanlarımın hemen hepsini seviyorum. Kendi adımla bir roman yazsaydım, onlardan daha iyi olmazdı sanırım.

Melih Cevdet Anday’ın gazete sayfalarında unutulmuş, bugüne dek kitaplaşmamış, literatürde yerini alamamış beş romanı; Bir Gönülde İki Sevda, Bir Kızın Aşkları, Bir Yaz Tatili, Aşk Okulu ve Dullar Çıkmazı “Müstear Zamanlar-I” başlığı altında ilk kez bir araya geliyor. Temelinde yasak aşk, erotizm ve cinsellik olan, dönemin popüler roman tarzının etkisindeki bu eserlerde Anday, entrikayı ironi ve mizahla harmanlıyor. Kadın-erkek ilişkilerini, evlilik kurumunu çok farklı yerlerden bakarak alaya almaktan ve eleştirmekten sakınmaksızın, aidiyet, sadakat, arzu gibi konularda sorgulamalara girişiyor.
 
“Müstear Zamanlar” ismini verdiğimiz bu külliyatta Anday’ın takma isimle yazdığı romanları bir araya getireceğiz. Bu yapıtlar Melih Cevdet Anday romancılığına bir başka pencere açarak onun edebi mirasına yeni bir nefes olacak. İleride yenilerini keşfetmek, ciltleri hep çoğaltmak umuduyla…