Naima

ISBN: 9786051417813
Sayfa: 335
Ebat: 13,5 X 19,5
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 1. Hamur
Grafiker: Miray Doğan
Basım Tarihi: 08.01.2015
Hazırlayan: Didem Ünal
  
  

 

Selim İleri’nin Sunuşuyla
“Arkası Yarın”, bir dönemin gözde radyo programı… Merakla ertesi günün beklendiği, her gün bir bölümün yayınlandığı efsane oyunlar. Bu oyunları kaleme alan isimlerden biri de Behçet Necatigil! Usta şairin Naîmâ’sı ilk kez gün ışığına çıkıyor.

 

Necatigil, Naîmâ Tarihi’nden yaptığı bu uyarlamada daha çok savaş, kuşatma, yükseliş-düşüş sahnelerini ele alıyor. Tarihçinin kendine özgü, vakanüvis yaklaşımını, özellikle de o yüzyılın Türkçesini titizlikle koruyor. Öyle bir “sesi” var ki eserin, okurken oyun adeta kulaklarınızda çınlıyor.

 

“Radyo oyunları bence şiirin uzantısı, yani şiir ne de olsa boyutları kısıtlı bir edebiyat türü. Radyo oyununda biraz daha açılmak mümkün. Hikâye de yazılabilir, her şeyden bir roman da çıka-bilir. Radyo oyununu ben şiire en uygun bir tür olarak alıyorum. Ama radyo oyunu derken, skeçleri uzakta tutuyorum bu tanımdan. Rad-yo oyunu şiir gibi sesten, imajdan ve mesajdan kuvvet alan, bu öğe-leri yoğunlaştırdığı oranda şiire yaklaşan bir tür. Bizim hele ma-sallarımız efsanelerimiz bu türe çok elverişli. O yüzden de çok seviyorum radyo oyununu.”
BEHÇET NECATİGİL

 


Kayıp metİnler ortaya çıkıyor; İlk kez kİtaplaşıyor, yepyenİ bİr gözle yenİden keşfedİlİyor: Everest Keşİf, Doğu İle Batı’yı, klasİk İle modernİ, farklı dİllerİ, kültürlerİ, çağları bİraraya getİren, her bİrİ bİr keşİf duygusu uyandıracak kİtaplardan oluşuyor.