Sahib Zuhur

1915 Tehcirinde Öldürülen Lice Kaymakamı Hüseyin Nesimi
ISBN: 9786051850917
Sayfa: 200
Ebat: 14 X 21
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 1. Hamur
Grafiker: Emir Tali
Sayfa Tasarımı: Zülal Bakacak
Basım Tarihi: 19.12.2016
Hazırlayan: Oral Çalışlar, Serpil Çalışlar Ekici
Editör: Mehmet Said Aydın
  
  

 

Galatasaray Lisesi ve Mülkiye mezunu Giritli Hüseyin Nesimi, bir Osmanlı aydını ve bürokratıdır. 1915 Ermeni tehciri sırasında Lice kaymakamıdır. Ermenilere yönelik insanlık dışı uygulamalara karşı çıktığı için Diyarbakır valisi Dr. Reşid’in emriyle öldürülür; çevre halkı tarafından öldürüldüğü yere gömülür. Mezar kalıntıları Diyarbakır Lice karayolu üzerinde, Kocaköy ilçesi yakınlarındadır. Burası hâlâ “Tirba Qeymeqam” (Kaymakam mezarı) olarak anılıyor.

"Elinizdeki kitap, Hüseyin Nesimi’nin biyografisini ve Sahib Zuhur (“İsyan Eden”) adlı 1914 tarihli eserinin önemli bölümlerini içeriyor. Sahib Zuhur, Osmanlı’nın krizden nasıl çıkabileceğine ilişkin görüş ve önerilerden oluşuyor. Osmanlı’nın Batı ile çelişkilerini okuduğunuzda güncel gerilimlere çok benzeyen görüşlerle yüz yüze geleceksiniz."
-Oral Çalışlar

"Tehcir esnasında oranın kaymakamı bulunan şehid-i mazlum Nesimi Bey, 
Ermenileri muhafaza ederek vali tarafından verilen emri icra etmemiş ve mesleğinde merdane sebat eylemiş bulunduğundan Türk unsuruna mensup olmayan bazı jandarmalar göndererek Kaymakam Bey makhuren ve mahbusen merkez-i kaza olan Lice kasabasından alarak yolda âlem-i ebediyete i’sal edilmiştir."
-Ali Emîrî Efendi