Sahipsizler - Dünyadan Bir Atlı Geçti

ISBN: 9786051411811
Sayfa: 130
Ebat: 13,5 X 19,5
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 1. Hamur
Grafiker: Sinem Er
Basım Tarihi: 01.08.2012
Hazırlayan: Aylin Samancı
Yayın Yönetmeni: Cem İleri
  
  
  

 

Sorumlu, az ötedeki dosyaları karıştırdı bir süre. Sonra yakılacak yeni bir ölü için, açılmış fırından, çevreye yayılan alevlerin gürültüsü arasında bağırdı: "Türkmüş... Patentli vazoya koy1." Adam yeni vazonun karnına baktı. Patent açık seçik okunabiliyordu: "Made in Germany."

Everest Yayınlan Türkçe edebiyatın usta kalemlerinden biri olan Bekir Yıldız'ın kitaplarını Sahipsizler / Dünyadan Bir Atlı Geçti ile yayımlamaya devam ediyor.

Kitaptaki hikâyelerin merkezinde Bekir Yıldız'ın "tipik" meseleleri var: gurbet, göç, töre, yoksulluk... İşçi olarak geldiği Almanya'da ölen ve ailesinden ayrı olduğu için sahipsiz kabul edilip bedeni yakılarak külleri ülkesine gönderilen Ragıp Baba... Tecavüze uğradığı için töre cinayetlerine kurban giden Anadolu kadınları... Çalışmak için ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve pek çok zorluklar çeken gurbetçiler, "Alamancılar"...

Bu "yerel" meselelerin yanında Bekir Yıldız, Hitler öncülüğünde Almanya'da tesis edilen faşizmin yakıcı, yıkıcı ve soykırıcı hakikatlerini de hikâye ediyor.