Yanı Başımızdaki Yabancı

Doğu Avrupa'dan Bir Antoloji
ISBN: 9789752899742
Sayfa: 330
Ebat: 13,5 X 19,5
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 1. Hamur
Basım Tarihi: 20.01.2012
Hazırlayan: Başak Güntekin, Sezer Duru
  
  
  

 

Richard Swartz, hazırladığı bu antolojide çoğu Doğu Avrupa'da doğup büyümüş yazarların tek bir soruya, "Ötekini dost değil de düşman olarak görmemizin sebebi nedir?" sorusuna yanıt olarak kaleme aldıkları hikâyeleri bir araya getiriyor. Bir zamanlar aynı ülkenin bayrağı altında birlikte yaşayan insanlar, birbirlerine nasıl "öteki", "yabancı", hatta "düşman" oldular? Hırvat, Arnavut, Boşnak, Sırp, Macar, Sloven ve Bulgar asıllı yazarlar vatan, kimlik ve ötekileştirme kavramlarına farklı açılardan bakmak ve geçmişle hesaplaşmak için bu kitapta buluştular. 

Kimliklerimiz kaderimiz midir? Yanı Başımızdaki Yabancı'da parçalanmış kimliklerin her biri kendine özgü ama bir o kadar da benzer sesini bulacaksınız. 

"Birinin genelleştirerek (siyah ya da beyaz) ülkeler ve halklar hakkında hüküm verişini duyduğumda, bir an bile bu hükümlerin doğru ya da yanlış olup olmadıklarını düşünmem, çünkü değmez buna, tersine bu insanın aklının ve ahlakının bu gibi hükümler vermek için ne durumda olduğunu sorarım kendi kendime." 

-Ivo Andric, Yol İşaretleri