Yeni Çakallar

Remzi Yusuf, Usame Bin Ladin ve Terörizmin Geleceği
Çevirmen: Gürol Koca
Orijinal Adı: The New Jackels
ISBN: 9789753169905
Sayfa: 391
Ebat: 13,5 X 19,5
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 1. Hamur
Basım Tarihi: 01.12.2005
  
  

 

11 Eylül 2001'de hava korsanları tarafından kaçırılan iki uçağın İkiz Kuleler'e çarpmasıyla New York City'nin en önemli simgesi olan Dünya Ticaret Merkezi yıkılıp un ufak olurken, yaklaşık olarak aynı dakikalarda üçüncü bir uçak Pentagon'a intihar dalışı yapıyor, dördüncü bir uçak da Pittsburgh yakınlarında düşüyordu. Bu saldırılarda binlerce insan öldü ve saldırının başlıca sorumlusu olarak bütün dünyanın gözü tek bir kişiye çevirildi: Suudi muhalif Usame bin Ladin.

Bu intihar saldırıları Dünya Ticaret Merkezi'nin ilk kez hedef alınması değildi tabii. Yaklaşık sekiz buçuk yıl önce, 26 Şubat 1993'te, Dünya Ticaret Merkezi'nin altındaki otoparkta dev bir bomba daha patlamıştı. Bu saldırının beyni olan Remzi Yusuf, daha o zamanlar İkiz Kuleler'i havaya uçurmayı planlamış, ama bu girişimi, belki de hazırladığı patlayıcının yetersizliği nedeniyle yarıda kalmıştı.

Şimdi de bütün dünya nefesini tutmuş. Afganistan'daki savaşın ne şekilde sonuçlanacağını beklemekte ve belki de her şeyin yatışıp normal hayata geri dönülmesini arzu etmektedir. Oysa katı gerçeklerin ve eldeki göstergelerin bizi tam tersi bir yöne sürüklediğini, yaşlı dünyamızın daha uzunca bir süre barış yüzü görmeyeceğini söylemek için kâhin olmaya gerek yoktur.

Son derece ayrıntılı kanıtlara dayanma çabası içinde hazırlanmış olan bu kitabında gazeteci Simon Reeve, dünyada adı en çok anılan saldırganlardan ikisinin, Remzi Yusuf ile Usame bin Ladin'in hayatlarına ve eylemlerine güçlü bir ışık tutmakta, ayrıca bu isimler etrafında El Kaide örgütü ile fundamentalist İslamcılığın geleceğini irdelemektedir...