Everest Yayınları

YAYINCILIĞIN ZİRVESİ...İkisi Birden

Ali Smith

İkisi Birden
Çevirmen:Işılar Kür
ISBN:9786051851877
Barkod:9786051851877
Sayfa:300
Cilt:Karton
Boyut:13,5 X 19,5
İlk Basım:03.Eki.2017
Son Basım:03.Eki.2017

MAN BOOKER FİNALİSTİ GOLDSMITHS PRIZE
COSTA NOVEL AWARD A BEST BOOK OF THE YEAR: NPR, FINANCIAL TIMES

“Biz sadece parçalanmamışı ya da kırılan parçaların 
birbirine uyabilecek kenarlarını arayan gözleriz.”

İki aşk ve adaletsizlik hikâyesi zamanın zamansız, biçimin oyunbaz, bilmenin gizemli ve kurgunun gerçek olduğu bir metinde  birbirine dolanıyor. Romanın bir yarısı 68 kuşağından annesinin ölümüyle sarsılan George’un, diğer yarısı ise Rönesans ressamı Del Cossa’nın sesinden anlatılıyor. İlk hangi karakterle tanışacağı ise okurun şansına kalmış! 

Smith bir romanın alışıldık olay örgüsü ya da kimlikleri keskin sınırlarla belirlenmiş karakterlerle ilerlemesi gerektiği fikrine meydan okuyor. Geçmiş ve gelecek arasında gidip gelen İkisi Birden, zamanı algılayış biçimlerimizdeki sanatsallığı yakalıyor, sanatın onunla karşılaşanları ve onu yapanları nasıl dönüştürebileceğini araştırıyor. En geniş anlamıyla “gözetim”in ana temalarından biri olduğu romanda, görmek ve görülmek karakterlerin hayatlarını kökünden değiştiriyor. 

Varoluşumuza dair ikilikleri sorgulayan roman, ne biri ne de öteki olmayı arzulayan insanın ikisi birden olma imkânına işaret ediyor. Ali Smith bir kez daha büyük bir ustalık ve yaratıcılıkla romanın sınırlarını genişletiyor.

Paylaş