K

ISBN: 9786051850702
Sayfa: 280
Ebat: 13,5 X 19,5
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 1. Hamur
Grafiker: Faruk Baydar
Basım Tarihi: 19.10.2016
Editör: Cem Alpan
  
  
  

 

Edebiyat, edebiyatçılar, mitoloji, tarih gibi farklı konularda unutulmaz yapıtlara imza atan, sadece Batı edebiyatına değil, Doğu’nun dünyasına da bir o kadar derinlemesine hâkim olan Roberto Calasso, bu kez Kafka’nın benzersiz dünyasını ele alıyor. 

Kafka o eşsiz romanlarında neyi anlatır? Rüya mıdırlar? Alegori mi? Yoksa bir şeyin sembolü mü? Sayısız çözüm, yorum öne sürülmüştür ama her sadık Kafka okuru hisseder, bu eserlerin üstünü örten gizem, gün yüzüne çıktıkları andan beri yerli yerinde durmaktadır. Roberto Calasso kendine has araştırma yöntemiyle, muazzam bilgi dağarcığını da kullanarak Kafka’nın eserlerinin akışına, o dolambaçlı hareketlerine nüfuz ediyor. Şato ve Dava’nın başkarakterleri K., Joseph K., gibi roman kişilerinin, neden edebiyat tarihinde benzeri olmadığı, K.’nın gerçekte kim olduğu –ya da nasıl görülmesi gerektiği– konusunu sorguluyor. Hayatı boyunca büyük bir hayranlık duyduğu Kafka’yı, gizemini bozmadan, basitleştirmeden, tüm zenginliğini ortaya koyarak anlatıyor. 

“21. yüzyıl, çözüşme yüzyılı için bir Kafka okuması bekliyorduk biz de. Ve bu iş için Roberto Calasso’dan daha uygun biri var mıdır?.. Calasso ilahi deneyimin habercisi Kafka’nın nasıl da vazgeçilmez olduğunu hatırlatıyor bize.” 
Alberto Manguel, El Pais

​“Calasso’nun yaratıcı enerjisi baştan sona kendini hissettiriyor...  Eminim ki okurların çoğu oturup Kafka’yı yeniden okuyacak.”
Muriel Spark, The Times Literary Supplement