Küçük Bir Sanat

Çevirmen: Betül Kadıoğlu
ISBN: 9786253691172
Sayfa: 288
Ebat: 13,5 X 19,5
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: Enzo
Grafiker: Alper Zeki
Basım Tarihi: 26.03.2024
Editör: Levent Alarslan
  
  
  

 

Bir romanın hacmine ve ritmine sahip Küçük Bir Sanat, edebiyat çevirisi pratiğine dair büyüleyici ve incelikli bir deneme. Kendisi de çevirmen olan Kate Briggs, başkalarının eserlerini okumak, yazmak ve yaşamak üzerine taptaze, capcanlı fikirler sunuyor. Yazar, Roland Barthes’ın ders notlarını çevirme deneyiminden hareketle, zorlayıcı, karmaşık ve ilişkisel bir faaliyet olan çeviriyi farklı öykülerle aynı potada eritiyor: Helen Lowe-Porter’ın Thomas Mann çevirilerini ve ölümünden sonra bu çevirilerin karalanmasını anlatıyor; André Gide ile çevirmeni Dorothy Bussy arasındaki sevgi dolu ilişkiyi yazıyor; Robinson Crusoe’nun ıssız bir adada kendisi için nasıl binbir zahmetle bir masa ürettiğinden bahsediyor.
Briggs’e göre bir çeviriyi okumak inançsızlığı askıya almayı gerektirir: “Okuduğunuz kelimelerin aslen başka bir dilde ortaya çıktığını bilirsiniz ancak aracıyı unutmaya ve onları yeniden özümsemeye çalışmak zorundasınızdır.” Briggs, öznel bir çeviri deneyiminin çokkatmanlı dışavurumu olan Küçük Bir Sanat ile özgün, bilge, komik ve dikkate değer bir yazar olarak boy gösteriyor.
“Kate Briggs’in Küçük Bir Sanat’ı, Barthes’ın kendi çalışmalarıyla bazı şahane nitelikleri paylaşıyor - nükte, incelik, söyleşiye davet ve özellikle titizlikle incelenmiş kuramsal ve bilimsel sorular bağlamında sıradan ve gündelik olana gösterilen ilgi. Bu, son derece keyifli bir okuma: Çeviri, yazı, dil ve ifade ile ilgilenen herkes için eğitici ve ufuk açıcı.”
Lydia Davis