Açıkoturumlar Çağı

ISBN: 9789752896666
Sayfa: 345
Ebat: 13,5 X 19,5
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 1. Hamur
Basım Tarihi: 19.01.2010
  
  

 

Açıkoturumlar Çağı, roman ve öykülerinde toplumsal olanı yetkinlikle işleyen usta yazar Erendiz Atasü'nün en önemli çalışmalarından biri...

Atasü, bu romanıyla tüm kavramların, değerlerin yozlaştığı bir coğrafyada "insan kalabilmenin" zorluğunu tartışarak okurlarını Türkiye'de '80 sonrası yaşanan değişimin ve iletişimsizliğin "farkında olmaya" çağırıyor.

Eczacılardan oluşan bir çevrede geçen Açıkoturumlar Çağı, kadın-erkek ilişkilerinden liberal ekonomiye, Güneydoğu sorunundan çarpık kentleşmeye Türkiye'nin süregelen sorunlarını ele alırken, "çözüm"ün nasıl acil bir ihtiyaç olduğunu, bu gerçeğin bunca yılda hiç değişmediğini gösteriyor hepimize. 

"Meral, varoluşların sonsuz coğrafyasıyla ilk karşılaştığında, küçük dilini yutacaktı. Öğrenciliğinden hatırladığı kenar mahalleler neredeydi? Fabrika işçilerinin yaşadığı sokaklar, seyyar satıcıların, zanaatkârların mekânları. Devrimci gençlere çay sunan eller, onları gülümseyerek dinleyen dost yüzler. Hepsi mi toprak olmuştu. Yirminci yüzyılın sonu Türkiye'si karşısında duruyordu!"